OPEL Astra GTC 2.0L CDTI 6MT (195 HP)
2011–
194
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 194bhp |
| Power | 145kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2695mm |
| Kerb Weight | 1571kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |