OPEL Astra Hatchback 5 Doors 1.8i 16V 5MT FWD (115 HP)
114
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
30.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.1mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1115kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |