OPEL Astra OPC 2.0 Turbo 6MT (280 HP)
2013–
276
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4465mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2695mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |