OPEL Astra Sedan 1.4L iS 5MT (82 HP)
1992–1994
80
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |