OPEL Astra Sedan 1.6L 16V 5MT FWD (115 HP)
2007–2009
114
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 191km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |