OPEL Astra Sport Sedan 1.4L 5MT FWD (100 HP)
2012–
99
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |