OPEL Astra Sports Tourer 1.0L 5MT Start/Stop FWD (90 HP)
2015–2019
89
bhp
Power
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 2042mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 67615mm |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |