OPEL Astra Sports Tourer 1.3L CDT 5MT FWD (95 HP)
2010–2015
94
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1471kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |