OPEL Astra Sports Tourer 1.4L 5MT FWD (100 HP)
2015–2019
99
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 2042mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 67615mm |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |