OPEL Astra Sports Tourer 1.7L CDTI 6MT (110 HP)
2010–2015
109
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 259Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |