OPEL Astra Sports Tourer 2.0L CDTI 6MT (160 HP)
2010–2015
158
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 212km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |