OPEL Astra Twin Top 2.0L 16V Turbo 6MT FWD (170 HP)
2006–2011
168
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 224km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 204L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |