OPEL Combo Life 1.2i Turbo 8AT FWD (130 HP)
2018–
128
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4402mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1842mm |
| Wheelbase | 2784mm |
| Boot Capacity | 597L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |