OPEL Combo Life 1.5d 8AT FWD (130 HP)
2018–
128
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4402mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1842mm |
| Wheelbase | 2784mm |
| Boot Capacity | 597L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |