OPEL Combo 1.6L 5MT FWD (87 HP)
2001–2011
86
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 86bhp |
| Power | 64kW |
| Torque | 138Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4323mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2713mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |