OPEL Combo 1.7L CDTI 5MT FWD (65 HP)
2001–2011
64
bhp
Power
18.5
s
0–100 km/h
91
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 47.8kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.5s |
| Top Speed | 146km/h |
| Top Speed | 91mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4323mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2713mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |