OPEL Corsa 3 Doors 1.0L 12V 5MT FWD (60 HP)
2006–2010
59
bhp
Power
18.2
s
0–100 km/h
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.2s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |