OPEL Corsa 3 Doors 1.0L ECOTEC 6MT FWD (115 HP)
2014–
113
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |