OPEL Corsa 3 Doors 1.0L XEP 5MT FWD (65 HP)
2010–2014
64
bhp
Power
18.2
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 47.8kW |
| Torque | 89Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.2s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |