OPEL Corsa 3 Doors 1.2i 5MT FWD (45 HP)
1997–2000
44
bhp
Power
20
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1196cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20s |
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 837kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |