OPEL Corsa 3 Doors 1.2L 5AT FWD (65 HP)
1993–1997
65
bhp
Power
20
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1196cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 65bhp |
| Power | 48.5kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3729mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 820kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/80 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |