OPEL Corsa 3 Doors 1.2L XER 16V 5MT FWD (84 HP)
2010–2014
84
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
40.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1229cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.5mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |