OPEL Corsa 3 Doors 1.4i 5AT FWD (60 HP)
1997–2000
59
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 106Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 862kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |