OPEL Corsa 3 Doors 1.4L 5MT FWD (60 HP)
1993–1997
59
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 103Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3731mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 850kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |