OPEL Corsa 3 Doors 1.5L 5MT FWD (50 HP)
1993–1997
50
bhp
Power
19.5
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1487cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 50bhp |
| Power | 37kW |
| Torque | 89Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.5s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3731mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 865kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/80 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |