OPEL Corsa 3 Doors 1.7L DTi 5MT FWD (65 HP)
2000–2003
59
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 59bhp |
| Power | 44.1kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 3818mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1015kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |