OPEL Corsa 5 Doors 1.0L 12V 5MT FWD (55 HP)
1997–2000
54
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 973cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 82Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 872kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |