OPEL Corsa 5 Doors 1.2L 16V 5MT FWD (75 HP)
2003–2006
74
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
38.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.5mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 3840mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |