OPEL Corsa 5 Doors 1.3L CDTi ecoFLEX 5AT FWD (95 HP)
2014–2019
94
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
73.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 73.5mpg |
| Combined | 3.2L/100km |
| Urban | 3.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 4021mm |
| Kerb Weight | 1259kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |