OPEL Corsa 5 Doors 1.6L 16V 5MT FWD (105 HP)
1993–1997
104
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.2kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3731mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 880kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |