OPEL Corsa 5 Doors 1.7L DTi 5MT FWD (75 HP)
2000–2003
74
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |