OPEL Corsa 5 Doors 1.8L 16V 5MT FWD (125 HP)
2003–2006
123
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 202km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 3840mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |