OPEL Frontera Sport 2.0i 5MT AWD (116 HP)
1993–1995
114
bhp
Power
17.9
s
0–100 km/h
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 17.9s |
| Top Speed | 157km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4209mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2329mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/75 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |