OPEL Frontera Sport 2.2L 16V 5MT (136 HP)
1998–2004
134
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 202Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 14.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1635kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |