OPEL Frontera Sport 2.5L TDS 5MT (116 HP)
1995–1998
114
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 2499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 155km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2329mm |
| Kerb Weight | 1828kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |