OPEL Frontera Sport 2.8L TDi 5MT (113 HP)
1995–1998
111
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 242Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 147km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2329mm |
| Kerb Weight | 1787kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |