OPEL Frontera Sport 3.2L V6 24V 5MT (206 HP)
1998–2004
202
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3165cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 202bhp |
| Power | 151kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 184km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
| Urban | 17.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1701kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |