OPEL Frontera Wagon 2.2i 5MT AWD (136 HP)
1995–1998
134
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 202Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1803kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |