OPEL Frontera Wagon 2.2L 16V 5MT AWD (136 HP)
1998–2004
134
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 202Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 14.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1696kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |