OPEL Frontera Wagon 2.2L DTi 5MT AWD (115 HP)
1998–2004
114
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2171cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 154km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1756kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |