OPEL Frontera Wagon 2.3L TD 5MT AWD (101 HP)
1992–1995
99
bhp
Power
19.3
s
0–100 km/h
23.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2260cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 215Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 19.3s |
| Top Speed | 147km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.7mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1820kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/75 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |