OPEL Frontera Wagon 2.8L TDi 5MT AWD (113 HP)
1995–1998
111
bhp
Power
16.8
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 242Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 16.8s |
| Top Speed | 147km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1920kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |