OPEL Frontera Wagon 3.2L V6 24V 5MT AWD (205 HP)
1998–2004
202
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3165cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 202bhp |
| Power | 151kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 184km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 13.2L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1761kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |