OPEL Grandland X 1.2L 6AT FWD (130 HP)
2017–2021
128
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4478mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |