OPEL Grandland X 1.6L 8AT AWD (300 HP)
2017–2021
197
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
147
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 147mpg |
| Combined | 1.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |