OPEL GT 1.1L 4MT (60 HP)
1968–1973
59
bhp
Power
17.7
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1078cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 85Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.7s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4112mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1224mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 845kg |
| Boot Capacity | 110L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |