OPEL GT 1.9L 4MT (90 HP)
1968–1973
89
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1897cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 149Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4112mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1224mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 970kg |
| Boot Capacity | 102L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Hr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |