OPEL Insignia GSi 2.0L Turbo 8AT AWD (260 HP)
2017–
227
bhp
Power
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4897mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |