OPEL Insignia Sedan 1.6L Turbo ECOTEC 6MT (170 HP)
2008–2013
168
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2736mm |
| Kerb Weight | 1503kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |