OPEL Insignia Sedan 2.0L BiTurbo CDTI 6AT AWD (195 HP)
2013–2017
192
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
37
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 192bhp |
| Power | 143kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2736mm |
| Kerb Weight | 1503kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |